Zakład Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej
Zakład Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej
×

I Rok

Propedeutyka stomatologii - moduł propedeutyka protetyki (odpowiedzialny za dydaktykę dr n. med. Krzysztof Wilk) - realizowany jest w I semestrze, ilość godzin 45, w tym 8 wykładowych, 4 seminaryjne i 33 ćwiczeniowe.  
Efekty kształcenia – nabycie wiedzy dotyczącej celów i zadań techniki dentystycznej, budowy i podstawowych funkcji układu stomatognatycznego, klasyfikacji braków uzębienia i bezzębnej jamy ustnej, podstaw diagnostyki protetycznej, podziału i systematyki uzupełnień protetycznych oraz technik wykonywania epitez. W zakresie umiejętności student powinien wykonywać łyżki indywidualne z materiału światloutwardzalnego, wzorniki zwarciowe na płycie woskowej i sztywnej, epitezy nosa i ucha oraz naprawiać uzupełnienia protetyczne wykonane z PMMA. Forma zaliczenia przedmiotu - egzamin testowy w sesji letniej (60 pytań na sali komputerowej w Centrum Dydaktycznym WUM). 
 
Modelarstwo i rysunek (odpowiedzialny za dydaktykę mgr Jerzy Łosik) - przedmiot realizowany jest w I i II semestrze, ogólna ilość godzin wynosi 150, w tym 30 wykładowych i 120 ćwiczeniowych.  
Efektem kształcenia jest nabycie wiedzy odnośnie szczegółowej morfologii uzębienia człowieka, roli i funkcji poszczególnych grup zębów, schematów oznaczania zębów, cech Mühlreitera oraz charakterystyki topograficznej, cech wspólnych i indywidualnych kształtu zębów. Absolwent powinien umieć rysować, modelować i odwzorowywać anatomiczne kształty zębów i elementy protez, modelować powierzchnię żującą z wosku metodą dodawania, a zęby metodą odejmowania, modelować zęby wyizolowane w skali 1:1, z uwzględnieniem artykulacji, okluzji, typu konstytucjonalnego, płci i wieku. Forma zaliczenia przedmiotu - egzamin testowy w sesji letniej (60 pytań na sali komputerowej w Centrum Dydaktycznym WUM). 
 
Materiałoznawstwo techniczno-dentystyczne
 (odpowiedzialny za dydaktykę dr hab. n. med. Leopold Wagner) - przedmiot realizowany jest w I semestrze, ogólna ilość godzin wynosi 45, w tym 9 wykładowych, 4 seminaryjne i 32 ćwiczeniowe.  
Efektem kształcenia jest nabycie wiedzy odnośnie budowy, mechanizmów działania i zasad użytkowania podstawowej aparatury i sprzętu w pracowni techniki dentystycznej oraz zasad ich konserwacji i naprawy we własnym zakresie, właściwości mechaniczno-fizycznych, chemicznych i optycznych materiałów stosowanych w technice dentystycznej oraz zjawisk fizycznych zachodzących przy ich łączeniu. W zakresie umiejętności absolwent powinien potrafić obsługiwać urządzenia stosowane w technice dentystycznej, analizować właściwości mechaniczne, elektryczne, cieplne i optyczne materiałów podstawowych i pomocniczych, określać działające siły i występujące naprężenia w uzupełnieniach protetycznych, aparatach ortodontycznych i szynach oraz wybrać optymalny materiał w celu ich wykonania. Forma zaliczenia przedmiotu - egzamin testowy (40 pytań na sali komputerowej w Centrum Dydaktycznym WUM).