Zakład Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej
Zakład Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej
×

III Rok

Organizacja i zarządzanie pracownią protetyczną (odpowiedzialny za dydaktykę dr n. o zdr. Waldemar Ćwirzeń) - przedmiot realizowany jest w VI semestrze, ogólna ilość godzin wynosi 45, w tym 35 wykładowych i 10 seminaryjnych.
Efektem kształcenia jest nabycie wiedzy dotyczącej norm prawnych i przepisów sanitarno-epidemiologicznych regulujących funkcjonowanie pracowni techniki dentystycznej, zasad użytkowania wyposażenia pracowni podstawowej i pomocniczej, przechowywania i racjonalnego gospodarowania materiałami stosowanymi w technice dentystycznej, zasad prowadzenia dokumentacji wykonywanych prac protetycznych i ortodontycznych oraz zasad współpracy członków zespołu stomatologicznego. W zakresie umiejętności absolwent powinien potrafić zastosować zasady organizacji pracy w pracowniach techniczno-protetycznych i ortodontycznych, wdrażać zasady bhp w pracowniach wyposażonych w linie technologiczne oraz stosować normy prawne w działalności pracowni. Forma zaliczenia przedmiotu - sprawdzian pisemny (6 pytań opisowych). 
 
Technika protetyczna
 (odpowiedzialny za dydaktykę na I roku mgr Andrzej Łosik, II roku mgr Robert Łojszczyk i III roku mgr Maciej Grażulis) - ogólna ilość godzin wynosi 1087, w tym 107 wykładowych, 110 seminaryjnych i 880 ćwiczeniowe. Treści kształcenia obejmują cele i zadania techniki dentystycznej, rodzaje protez części twarzowej czaszki, metody wykonywania protezy w zależności od rodzaju, rozróżnianie wad i zalet różnych metod wykonywania protez, zasady wykonywania protez ruchomych, częściowych i całkowitych, a także koron, mostów i wkładów zgodnie z wymaganiami profilaktyki, rodzaje uszkodzeń protez i sposoby ich naprawy. Program nauczania uwzględnia także omówienie błędów popełnianych przy wykonywaniu prac protetycznych prowadzących do pojawienia się stomatopatii protetycznych i procesów zanikowych oraz zjawisk fizykochemicznych i biologicznych towarzyszących protezom w jamie ustnej. 
Efektem kształcenia jest nabycie umiejętności i kompetencji w zakresie wykonywania protez stałych i ruchomych zgodnie z zaleceniami lekarza i współczesną wiedzą techniczno-dentystyczą oraz dokonywanie optymalnego wyboru technologii stosownej do rodzaju wykonywanych protez. Forma zaliczenia - egzamin testowy po każdym roku studiów (60 pytań na sali komputerowej w Centrum Dydaktycznym WUM). 
 
Praca dyplomowa (odpowiedzialny za dydaktykę mgr Robert Łojszczyk) - przedmiot realizowany jest w VI semestrze, ogólna ilość godzin wynosi 120, w tym 4 seminaryjne i 116 ćwiczeniowych. Wykonanie wylosowanych procedur technologicznych dotyczących stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych oraz aparatów ortodontycznych. 
Kryteria oceniania – średnia z pozytywnych ocen 3 wylosowanych zadań, ocena niedostateczna z jednego zadania skutkuje niedopuszczeniem do ustnego egzaminu licencjackiego.